Jäta menüü vahele

Tapal vahetus Ühendkuningriigi liitlasvägede üksus

Täna Tapa linnakus toimunud pidulikul tseremoonial andsid kodumaale naasvad Ühendkuningriigi kuningliku füsiljeede rügemendi kaitseväelased vastutuse üle oma relvavendadele viienda jalaväepataljoni lahingugrupi 5 Rifles võitlejatele.

„Me oleme väga tänulikud koostöö ning abi eest oma partneritele, tänu kelle on liitlasvägede vahetumine tehtud võimalikult sujuvaks,“ ütles Eestis paikeva liitlaste lahingugrupi ülem kolonel Paul Clayton lisades, et sel korral on roteerumine nõudnud hoolikat planeerimist täitmaks kõiki koroonaviirusest tulenevaid meetmeid.

Tänasest võtavad liitlaste lahingugrupis juhtrolli üle viienda jalaväepataljoni lahingugrupi 5 Rifles kaitseväelased. „Ühendkuningriigi ning Eesti sõdurite vahel on hea pikaajaline koostöö ja me oleme väga uhked oma juhtrolli üle liitlasvägede lahingugrupina siin Eestis,“ ütles 5 Riflesi ülem kolonelleitnant Jim Hadfield. Märkimisväärne on ka fakt, et uue rotatsiooniga Eestisse saabunud võitlejatest pea viiendik käis Eestis juba 2017. aastal, mil oldi esimene Tapale saabunud lahingugrupp.

Tapalt peatselt lahkuvate Ühendkuningriigi kuninglike füseljeede ülem kolonelleitnant Chris Head ütles, et Eestis veedetud kuus kuud on pakkunud nii väljakutseid kui mitmeid väärtuslikke kogemusi. „Oleme suutnud säilitada pidevat valmisolekut, võttes arvesse viirusest tingitud keerulist olukorda maailmas. Koos partneritega kuninglikust Taani armeest oleme üheskoos kasvanud tugevamaks ja ühtsemaks lahingugrupiks,“ ütles kolonelleitnant Head lisades, et lisaks on nad siin viibitud aja jooksul suutnud välja töötada uusi ja innovatiivseid harjutusi ja ülesandeid, millest on kasu mitte ainult siin paiknevatele liitlasvägedele, vaid ka Eesti kaitseväel ja Kaitseliidul.

Hetkel teenib Tapal paiknevas lahingugrupis kokku üle 1000 kaitseväelase. Lisaks Ühendkuningriikide vägedele on siin ka Taani kontingendi sõdurid.

NATO 28 liitlasriigi juhid otsustasid 2016. aasta juunis Varssavi tippkohtumisel muutunud julgeolekukeskkonna tõttu paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola. Eestis paikneva liitlaste lahingugrupi juhtriigiks on Ühendkuningriik, panustavateks riikideks on Prantsusmaa ja Taani. Tapale saabus esimene lahingugrupp 2017. aasta aprillis.

Keri üles