Jäta menüü vahele

Tartus toimub tipptasemel sõja- ja katastroofimeditsiini konverents

Eile algas Tartus Eesti Rahva Muuseumis 14. rahvusvaheline sõja- ja katastroofimeditsiini konverents, mis sel korral keskendub sõjameditsiini väljaõppe, õppuste, traumahaigete käsitluse, kliiniliste juhtude, juhtimise teooriate, meeskonna treeningute ja COVID-19 teemadele.

„Konverentsi oluline aspekt on see, et saame jagada oma erinevaid teadmisi nii teiste riikide kui ka enda reservmeedikutega,“ ütles konverentsi korraldaja kaitseväe akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülem-arst kolonelleitnant Ahti Varblane. „Sarnaselt Eesti riigikaitsele, mis põhineb reservarmeel ja laiapindsel riigikaitsel, on ka tervishoiusüsteemis praegused kiirabis ja haiglates töötavad inimesed sõjaolukorras traumahaigete ravimisel võtmerollis ning seetõttu on oluline kokku saada ja kogemusi vahetada.“

Kaks päeva kestva konverentsi jooksul teevad ettekandeid oma ala spetsialistid Saksamaalt, Hollandist, USA-st, Norrast, Rootsist, Soomest, Austraaliast ja Eestist.

Konverentsi esimese ettekande tegi kaitseminister Kalle Laanet, kelle sõnul on praegune tervisekriis näidanud, et laiapindsel riigikaitsel on oluline tähendus ja riigikaitse ressursid mängivad võtmerolli ka mittesõjalistes kriisides. Laanet ütles, et Tartul on sõjameditsiini arendamisel keskne koht, eriti arvestades Raadile kerkivat uut sõja- ja katastroofimeditsiini keskust.

Lisaks erinevatele ettekannetele püstitatakse konverentsialale külastamiseks ka kaitseväe välihaigla ning liikuv sidumispunkt. Samuti toimuvad praktilised töötoad muuhulgas lahinguvälja esmaabi, verejooksu peatamise ning virtuaalreaalsuses abi andmise teemadel. Esmakordselt on üritus hübriidvormis ehk osaleda saab ka virtuaalselt reaalajas.

Sõja- ja katastroofimeditsiini konverentsist võtab kahe päeva jooksul osa üle 500 huvilise, kelle seas on esindatud nii kaitseväe- kui ka tsiviilmeedikud, Tartu ülikooli arstitudengid, Tartu ja Tallinna tervishoiu kõrgkoolide tudengid, politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti töötajad, ministeeriumide ja tsiviilhaiglate esindajad ning teised valdkonnast huvitatud nii Eestist kui välismaalt.

Iga-aastast sõja- ja katastroofimeditsiini konverentsi korraldab Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus (SKMK), mis tegeleb Eestis sõja- ja katastroofimeditsiinialase teadus- ja arendustegevusega. Samuti korraldab SKMK sõja- ja katastroofimeditsiinialast väljaõpet kaitseväelastele, meditsiiniüliõpilastele ning teistele koostööpartneritele Eestist ja välismaalt.

GALERII

Keri üles