Jäta menüü vahele

USA hävitajad harjutasid koostööd Eesti õhuväelastega

Täna saabusid õppuse Agile Liberty raames üheks päevaks Eestisse kaks Ameerika Ühendriikide õhuväe hävitajat F-15E Strike Eagle, et harjutada koostööd Eesti õhuväelastega.

Õhuväe ülema brigaadikindral Rauno Sirgi sõnul näitab hävitajate Eestisse tulek ameeriklaste pühendumust, seda ka keerulisematel aegadel. „Mul on hea meel taaskord tervitada 48. hävitajate eskaadrit, mis paiknes Ämaris ka kuu aega tagasi toimunud õppuse raames. Koroonaviirusest tulenev olukord on küll seadnud ranged piirangud, kuid oleme oma tegevused planeerinud selliselt, et COVID ei ole takistuseks riigikaitseliste ülesannete täitmisel,“ ütles brigaadikindral Sirk.

Suuremalt jaolt Poolas toimuva õppuse Agile Liberty põhirõhk on Ameerika Ühendriikide lennuüksuste kiire ümberpaiknemise harjutamisel (Agile Combat Employment). Hävitajate peamine eesmärk Eestis oli harjutada lähiõhutoetuse protseduure õhutulejuhtidega, õhk-õhk õhuoperatsioonide taktikalist juhtimist sihitajatega ning koostööd Ämari lennubaasiga.

Selliseid õppuseid korraldavad Ameerika Ühendriigid regulaarselt, et hinnata oma valimisolekut ning vajadusel täita ka enda julgeolekukohustusi. Samuti suurendatakse harjutustega NATO liitlaste treenitustaset, mis on vajalik potentsiaalsetele kriisidele reageerimiseks üle maailma.

48. hävitajate F-15E eskaader kuulub 492. hävitajate eskadrilli, kelle alaline kodubaas asub Suurbritannias, Lakenheath’is paiknevas Briti kuningliku õhuväe baasis. Õppuse Agile Liberty ajal paiknevad hävitajad 32. taktikalises lennubaasis Laskis, Poolas.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Balti riikide valitsused on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel Transpordiameti Lennundusteenistuse ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.

Fotod

Keri üles