Õppus Pikne on Eesti diviisi juhitav rahvusvaheline õppus, mille raames harjutab NATO oma vägede kiiret siirmist konfliktipiirkonda, nende integreerimist mitmerahvuselisse lahingugruppi Eestis ning omavahelist koostööd ohu tõrjumiseks nii maal, õhus kui merel.
Õppus Pikne on osa NATO valvsustegevusest (Vigilance Activity) Brilliant Eagle mis keskendub liitlaste siirimis- ja koostegevusvõimele Läänemere regioonis.
Õppusest Pikne võtavad osa nii maaväe, õhuväe kui mereväe üksused, kaasatud on mitmed Kaitseliidu ja kaitseväe üksused ning nii Eestis teeniv NATO mitmerahvuselinee lahingugrupp kui õppuste ajaks siia läkitatud liitlasüksused. Kokku osaleb õppusel pea 2000 kaitseväelast nii Eestist, Lätist, Prantsusmaalt, Suurbritanniast kui Ameerika Ühendriikidest.
Õppuse esimesel nädalal keskendutakse üksuste siirmisele ja koostegevuse harjutamisele erinevates piirkondades Kirde-Eestis ning teisel nädalal korraldatakse lahinglaskmine Sirgala harjutusväljal.
Õppus Piknega samaaegselt, 3.-15. detsembril, toimub lisaõppekogunemine Okas 24-2. Lisaõppekogunemisele Okas 24-2 kutsutud 1. jalaväebrigaadi pioneeripataljoni ning diviisi lühimaa õhutõrjepatarei reservväelased osalevad samuti õppusel Pikne.
Kahe nädala vältel on teedel liikumas tavapärasest rohkem kaitseväe tehnikat ning kolonne. Eesti idatiival toimuvad madallennud ning kasutatakse erinevaid imitatsioonivahendeid, sealhulgas paukpadruneid.
Rasketehnika, lennuvahendite ja imitatsioonivahendite kasutamine võib tekitada tavapärasest rohkem müra. Kuna valjud helid võivad häirida nii lapsi kui koduloomi, palub kaitsevägi hoida võimalusel õppuste piirkondades mürapelglikud loomad siseruumides ning selgitada lastele toimuva põhjust.
Õppuse piirkonnas kehtestatakse ajutised lennupiirangud.
Õppus Pikne
Millal? 2.-15. detsember, 2024
Kus? põhiliselt Põhja- ja Kirde- Eestis ning Soome lahel
Osalejate arv? pea 2000
Millised riigid osalevad? Eesti, Läti, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid
Õppuse kajastused: Sõdurilehe Facebookis