Jäta menüü vahele

Lipp

Kalevi jalaväepataljoni lipp

Kalevi spordiseltsi 2. detsembril 1928. aastal Kalevi üksik-jalaväepataljonile annetatud lipu taastatud versioon omistati 1992. aastal taasloodud Kalevi üksik-jalaväepataljonile. 2002. aastal sulges pataljon uksed ja lipp läks hoiule Eesti Sõjamuuseumisse. 2009. aasta alguses taasavatud Kalevi jalaväepataljonile anti nende lipp tagasi sama aasta lõpus.

Lipu keskel asub päike, mis sümboliseerib kättevõidetud vabadust ning selle peal mõõgagaga hõbedane käsi – märgiks, et vabaduse oleme kätte võidelnud jõuga. Mõõgatera on terashall ja käsi hõbedane. Päikese peal on ESS Kalevi embleem ümbritsetuna tammelehtedest pärjast, mille sees on kümme kuldset tõru. Embleemi kohal on ülespoole kumerusega loogana kiri „Kalevlaste Maleva“, mis on valitud väeosa vabadussõjaaegse nimetuse jäädvustamiseks. Nimetuse all vasakul seisab kuldses kirjas sirgjooneliselt kuupäev 20.XII ja paremal aastaarv 1918, mis tähistavad väeosa asutamise aega. Päikese all on kumerusega allapoole kuldsete tähtedega kirjutatud „Skangal – 22.VI.1919“, milles on talletatud Kalevlaste Maleva kõige tähtsama lahingu toimumise koht ja aeg.

Embleem

Kalevi jalaväepataljoni embleemid: uus, vana ja kõrbevariant
Kalevi jalaväepataljoni embleemid: uus, vana ja kõrbevariant

Eesti Spordiselts (ESS) Kalevi sümboolikast tuletatud embleem näitab, et Kalevi jalaväepataljoni eelkäija Kalevlaste Malev formeeriti spordiselts Kalevi liikmetest ja on seega ESS Kalevist välja kasvanud. Embleemi ülaosa sees asuvad 12 tähte sümboliseerivad 11 Eesti maakonda ja eestlasi väljaspool Eestit.

Teenetemärk

1929. aastal pataljoni üldkoosolekul otsustati lasta valmistada leitnant Johan Teemanti kava järgi pataljoni rinnamärk.

Kalevi jalaväepataljoni rinnamärk kujutab mõõgale asetatud mustal kilbil Kalevlaste Maleva lipu väeosakülge, mille alumisele servale on asetatud ESS Kalevi embleem.

Viimati uuendatud: 20. oktoober 2021, 16:34

Keri üles